spot_img
बिहिबार, साउन १०, २०८१
बिहिबार, साउन १०, २०८१
- Advertisement -spot_imgspot_img
समाचारताजा समाचारप्रदेश २ को नाम र स्थायी राजधानीका लागि मतदान...

प्रदेश २ को नाम र स्थायी राजधानीका लागि मतदान हुने

जनकपुरधाम । प्रदेश २ को नाम र राजधानीको प्रस्तावमा मतदान हुने भएको छ । प्रदेश सभामुख सरोजकुमार यादवले आइतबार बोलाएको सर्वदलीय बैठकमा नाम र राजधानीको प्रस्तावमा मतदान गर्ने सहमति भएको हो ।

प्रदेशको नाम र राजधानीको प्रस्तावमा छलफल गर्न प्रदेशसभाका सभामुख यादवको अध्यक्षतामा संसदीय समिति गठन गरिएको थियो । समितिले प्रदेशसभामा दर्ता भएको प्रदेशको नाम मधेस, जानकी, मिथिला भोजपुरा, मध्य मधेस र राजधानीको प्रस्ताव जनकपुर र वीरगन्जमाथि सांसदहरूबीच छलफल सकेर संसदीय दलका नेताहरूसँग छलफल गरेको थियो ।

- Advertisement -

तर ती प्रस्तावमा सहमतिको प्रयास भने असफल भएपछि मतदानका लागि सहमति भएको हो । माघ २ गते बस्ने प्रदेशसभा बैठकमा प्रस्तावहरूमाथि छलफल गरेर ३ गते मतदान गर्ने निर्णय भएको लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी (लोसपा) का प्रमुख सचेतक परमेश्वर साहले जानकारी दिए ।

मतदानका लागि कुनै पनि प्रस्तावमा बहुमत नहुँदा नाम र राजधानीको प्रस्ताव पुनः अस्वीकृत हुने जोखिम छ । नाम र राजधानी तोक्न कुल सांसदको दुई तिहाइ बहुमत आवश्यक छ । जसपा, लोसपा र माओवादी केन्द्रले प्रस्ताव गरेको मधेस प्रदेशको प्रस्तावमा सांसदको संख्या ६३ छ । उनीहरूलाई आफ्नो प्रस्ताव पारित गराउन अझै ७ जना सांसद आवश्यक हुन्छ ।

- Advertisement -

अन्य प्रस्तावहरू जानकीको पक्षमा एमाले र नेकपा (एकीकृत समाजवादी)का २१ जना, १९ सांसद रहेको कांग्रेसले मिथिला भोजपुरा गरेका छन् भने कांग्रेस सांसद राजेश्वरप्रसाद साह मध्य मधेसको पक्षमा छन् ।

बैठकमा सहभागी लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी (लोसपा) संसदीय दलका नेता जितेन्द्र सोनलले चालु प्रदेशसभाको अधिवेशनमा नाम र राजधानी तोक्ने सहमति भएको बताए । ‘दलका नेताहरूबीचको बैठकमा परिस्थिति जे भए पनि जारी अधिवेशनबाट नाम र राजधानी टुंग्याउने सबैको मनसाय छ,’ सोनलले भने ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

सम्बन्धित खबर

spot_img
spot_img

ताजा समाचार