spot_img
शुक्रबार, बैशाख ७, २०८१
शुक्रबार, बैशाख ७, २०८१
- Advertisement -spot_imgspot_img
अन्यविज्ञान प्रविधिचीनमा कोरिया र अमेरिकाभन्दा १० गुण स्पीड चल्ने इन्टरनेट...

चीनमा कोरिया र अमेरिकाभन्दा १० गुण स्पीड चल्ने इन्टरनेट सेवा शुरु

एजेन्सी । चिनियाँ प्रविधि कम्पनी हुवावेई टेक्नोलोजीले विश्वको सबैभन्दा छिटो इन्टरनेट सेवा सुरु गरेको छ । कम्पनीले आफ्नो नेटवर्क १.२ टेराबिट (टीबी) प्रति सेकेन्डको गतिमा डाटा ट्रान्समिट गर्न सक्षम रहेको दाबी गरेको छ ।

- Advertisement -

साउथ चाइना मर्निङ पोस्टका अनुसार, हुवावे टेक्नोलोजीका उपाध्यक्ष वाङ लेईले भने कि यो नेटवर्कले एक सेकेन्डमा १५० हाई(डेफिनिसन (एचडी) चलचित्र बराबरको डाटा ट्रान्समिट गर्न सक्छ। यसबाहेक, यसले नेटफ्लिक्सको सबै विश्वव्यापी सामग्री पठाउन सक्छ। तपाईलाई भनौं 1TB मा 1024GB छ।

कम्पनीले यसलाई जुलाईमा परीक्षणको लागि सक्रिय गरेको थियो । अहिले आधिकारिक रूपमा लन्च गरेको छ। नेटवर्कले सबै परिचालन परीक्षणहरू पास गरेको छ। यस सफलताका लागि सिङ्गुआ युनिभर्सिटी, चाइना मोबाइल, हुवावे टेक्नोलोजी र सर्नेट कर्पोरेसनले मिलेर काम गरेका छन् ।

- Advertisement -

कम्पनीले विश्वको पहिलो नेक्स्ट जेनेरेशन फाइबर इन्टरनेट सेवा सुरु गरेको छ । यसको गति अमेरिका र दक्षिण कोरिया भन्दा १० गुणा बढी रहेको बताइएको छ । ३,००० किलोमिटरभन्दा बढी अप्टिकल फाइबर केबलिङमा फैलिएको नयाँ ब्याकबोन नेटवर्कले १.२ (टेराबिट) १,२०० गीगाबिट प्रति सेकेन्डमा डाटा पठाउँछ। सञ्जालले उत्तरमा बेइजिङ, मध्य चीनको वुहान र दक्षिणी प्रान्त ग्वाङ्जाउलाई जोड्छ।

विश्वका अधिकांश इन्टरनेट ब्याकबोन नेटवर्कहरू हाल १०० गिगाबिट प्रति सेकेन्डमा सञ्चालन हुन्छन् ,  अमेरिकाले हालै त्यसलाई पछ्याएको छ। चाइनिज एकेडेमी अफ इन्जिनियरिङका ँक्ष्त्क्ष् परियोजना प्रमुख वु जियानपिङले सुपरफास्ट लाइन सफलतापूर्वक सञ्चालन मात्र नभएर चीनले अझ छिटो इन्टरनेट बनाउने काम गरिरहेको बताए ।

तर, विश्वमा सबैभन्दा छिटो डाटा ट्रान्सफरको कीर्तिमान जापानको छ । यहाँको राष्ट्रिय सूचना तथा सञ्चार प्रविधि संस्थान (एनआईआईसीटी) को प्रयोगशालामा गरिएको परीक्षणमा इन्टरनेटको गति प्रतिसेकेन्ड ३१९ टेराबाइट (टीबी) रहेको थियो ।

यसअघि गत वर्ष यस्तै परीक्षणमा यो गति १७८ टेराबाइट (टीबी) प्रति सेकेन्ड थियो। यो गतिमा एक सेकेण्डमा ५७ हजार चलचित्र डाउनलोड गर्न सकिन्छ । अमेरिकी अन्तरिक्ष एजेन्सी नासाले पनि ४४० गिगाबाइट प्रति सेकेन्डको इन्टरनेट स्पीड प्रयोग गर्छ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

सम्बन्धित खबर

spot_img
spot_img

ताजा समाचार